"Najważniejszym przekazem czy przesłaniem turkosowego stylu zarządzania jest dążenie do tego, aby ludzie ze mną współpracujący chcieli chętnie przychodzić do pracy i czuli się w niej szczęśliwi, zadowoleni. Ale, żeby też byli świadomi tego, że co prawda mamy dużą wolność i elastyczność w pracy, jednak nie jest to jednoznaczne z brakiem odpowiedzialności." 

Otaczająca nas rzeczywistość biznesowa bardziej niż zwykle sprzyja do poszukiwania nowych, innowacyjnych sposobów na zarządzanie firmą i zespołami. Szczególnie głośno mówi się ostatnio o hybrydowym modelu pracy, a w kontekście zarządzania ludźmi o empatii, zagospodarowaniu zasobów pracowników, transformacji związanej z kontrolą, przywództwie służebnym czy roli szefa jako inspiratora.

Wszystkie te elementy można już teraz odnaleźć w turkusowym zarządzaniu, stylu otwartym na ludzi i zapraszającym ich do wspólnego budowania kultury organizacji. Agnieszka Borkowska-Zasada po raz pierwszy z określeniem "turkusowe zarządzanie" spotkała się na konferencji w 2016, ale jak się okazało, ten styl wcale nie był jej obcy, wręcz przeciwnie!

Zainteresował Cię ten temat? Zapraszamy do przeczytania wywiadu: Turkusowe zarządzanie - ludzie w firmie to największa wartość, w w którym Moniki Goc (Co-founder ORP EFROS) rozmawia z Agnieszką Borowską-Zasadą (Co-founder WorkTime) o gotowości wprowadzenia turkusu do organizacji, tworzeniu zespołu i codzienności, w której ważni są ludzie i…wyniki.

 

Wypróbuj aplikację już teraz, to nic nie kosztuje: www.worktime.pl/rejestracja
Więcej informacji na stronie: www.worktime.pl

W razie pytań jestem do dyspozycji:
Agnieszka Borowska-Zasada, Co-Founder aplikacji WorkTime
Tel. +48 726 726 723
E-Mail: agnieszka@worktime.pl

 

Zamknij X

Przeglądanie stron oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności WorkTime (cookies i inne).