Do napisania tego tekstu zainspirował mnie podcast "Dobra praca", w którym Zuzanna Piechowicz ( Radio TOK FM) rozmawia z Dorotą Jakubowską-Szczepan, trenerem i coachem z grupy Trop, m.in o tym, co to znaczy: produktywny/efektywny model pracy i dlaczego warto zmienić pierwszy na drugi? Ogólnym celem podcastu "Dobra praca" jest poruszanie tematów związanych z byciem pracownikiem - najczęściej z perspektywy pracownika, ale czasem też z punktu widzenia pracodawcy.

Osobiście jako pracodawca jestem wielkim zwolennikiem zmiany sposobu pracy - z produktywności na efektywność. Dowodem na to jest moja misja budowania świadomości wartości czasu oraz stworzenie autorskiej aplikacji do zwiększenia efektywności w firmie, opartej na metodyce LEAN - WorkTime.

Temat poruszany w podcaście jest mi bardzo bliski. Myślę, że mamy dużo do zrobienia z perspektywy pracodawcy, żeby pracownicy nie chcieli zmieniać pracy. Jedną z częściej powtarzanych obaw osób decydujących w firmie o wdrożeniu aplikacji jest: "Moi ludzie/pracownicy/współpracownicy nie będą chcieli tego używać". Ta obawa jest stosunkowo trudna do rozwiania. Tak rzeczywiście jest z każdym systemem informatycznym dowolnej skali - opór przed wdrożeniem, przed "nowym", przed dodatkowymi obowiązkami, przed "kontrolą" ze strony szefa itd. Ale to naszą rolą, rolą pracodawcy jest zacząć budowanie lepszej relacji na linii szef - współpracownicy.

Zastanówcie się proszę, czy Wasi pracownicy mają poczucie sensu swojej pracy? Czy raczej posiadają tą wyuczoną przez nas Polaków umiejętność "wyrabiania się" najczęściej ponad siły? Jak podkreśla Dorota jedną z naszych cech narodowych jest "takie piekielne wyrabianie się, chęć poradzenia sobie ze wszystkim za wszelką cenę". I tu Dorota nakłania do zadania pracownikom samym sobie pytania: "czy to co akurat robię rzeczywiście ma sens?" czyli "jaka jest moja efektywność", a nie czy zdążę zrobić wszystko co mam dziś do zrobienia czyli "jaka jest moja produktywność".

Dajmy współpracownikom poczucie sensu swojej pracy, a z pewnością przysłuży się to też całej firmie - bo firmę tworzą właśnie ludzie, a nie tylko szef. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, prawda? Prawda, ale są kursy i narzędzia, które pomagają w przeprowadzeniu takich zmian. I to zarówno z perspektywy pracownika, jak i pracodawcy. Jednym z takich kursów jest "Trening interpersonalny", który ukończyłam i zachęcam każdego, kto chciałyby się przygotować na zmianę pracy, bo nie czuje się w niej szczęśliwy albo do zmiany funkcjonowania w swoim obecnym miejscu pracy.

Niech czas pracuje dla Was! No i koniecznie wysłuchajcie podcastu :-)

 

Chętnych do zrobienia pierwszego kroku w celu zmiany z produktywności na efektywność zapraszam do przetestwania naszej aplikacji:

Zamknij X

Przeglądanie stron oznacza, że wyrażasz zgodę na postanowienia zawarte w Polityce prywatności WorkTime Expert (cookies i inne).